top of page
Tanıtılan Yazılar

İnsafsız evrimciler

Daniel C. Dennet her kitabı ile ufkumuzu genişletiyor. Hatta fazla genişletip insanı yer yer çaresiz bırakıyor. Darwin'in Tehlikeli Fikri evrim düşüncesi üzerine harika bir kitaptı. Yeniden ve yeniden dönülmesi gereken kitaplardan birisi. Zaten bilim tartışmalarına biraz uzaktan bakan bizler için ilk okumada her şeyi anlayabilmek biraz zor. Alfa Bilim bu kez de Dennett'in Özgürlüğün Evrimi'ni basarak bizi yeniden derin zorlukların içine sürükledi.

Bu kez konu başlıktan da anlaşılabileceği gibi insanın karar verebilme özgürlüğü ile evrim arasındaki ilişki. İnsanlığın ilk dinlerden bu yana üzerinde fırtınalar kopardığı kader ve seçim arasındaki ilişkilere evrimci açıdan bir bakış.

Dennett evrimci görüş içinde Dawkins, Zimmer, Ridley ekibine yakın duruyor, evrim ve özgür seçim tartışmasında belirlenimci görüşleri savunuyor ama kitaptan da öğrenilebileceği gibi belirlenimcilik her şeyin genetik mirasla ve çevreyle yazgımızın sımsıkı belirlendiği anlamına da gelmiyor. Yani burada evrimciler arasındaki sıkı bir tartışmaya şahitlik ediyoruz. Tıpkı Darwin'in Tehlikeli Fikri'nde olduğu gibi. Ve "Maymundan geldiysek neden hala maymunlar var" gibi argümanların ortalığı kapladığı ülkemizde bu tür tartışmalar kesinlikle bir lüks değil.

Böylesi kitaplar için bu tür açıklamalar fazlasıyla kaba ve hatalı oluyor, farkındayım. Bu tür hatalı tanıtımlardan kaçınmak için kitabın kendisini okumak en iyisi. Hatta bir süre başka kitapları bırakıp iki üç ay bu kitapla uğraşmak lazım. Sonrasında her şey bambaşka olacak!

Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page